Taanis asuv Billund on veidi väiksem kui Paide, kaks korda väiksem kui Kuressaare. Otselend Taani suuruselt teise lennujaama on kiirem ja soodsam kui autoga Saaremaale sõita.

Lennujaama ehitas 1964. aastal Lego Grupp. 2019. aastal läbis seda üle 3,7 miljoni inimese ehk Paidet külastas siis pool miljonit rohkem kui samal rekordaastal Tallinna Lennu Jaama.

Legoland

Maailma kümnest Legolandi pargist on peakontori oma eestlastele kõige mugavam. Legolandi on kõige parem külastada siis kui see on avatud. 2022. aastal avati keskus alles 2. aprillil. Nädal varem 5-eurose Ryanairi piletiga Billundisse lendajad ei oleks ca 57 eurot Legolandi pileti eest maksta saanud. Vähe jäi puudu, et oleks seda viga saanud täpsemalt kommenteerida. 

Visiidi puhul tasub teada:

  • Tõenäoliselt ei ole sa ainus külastaja, mis tähendab, et saad seista järjekorras. Kui piletijärjekord välja arvata, siis vähemalt avapäeval tundus, et atraktsioonide järjekorrad liikusid suhteliselt kiiresti. Võimalik, et tipphooaja sabad on siiski pikemad.
  • Piletite puhul tasub kodumaa kaubamajade Lego buklettidest välja lõigata eestikeelsed kupongid, mis lapsevanema pileti ostu korral annavad ühele lapsele tasuta pileti. 57 eurot lapse kohta kokkuhoidu ei ole koonerdamine. Enamus kohalikel on siiski suhteliselt soodsad aastapääsmed või 100 DKK odavamad (ca 45 eur) netist ostetud piletid.
  • Laste vanusest olulisem on nende pikkus. Alla-meetri-meestel ja tüdrukutel on atraktsioonidel suhteliselt piiratud võimalused. Mõnel oli kriteeriumiks 110cm. Üle 130cm pikkune esimese klassi Lola pääses kõikidele atraktsioonidele, ka lennuaparaati, kuhu vanemad ei julgenud minna. Ka 120cm Catalina sai rohkem asju tehtud kui tema vähem julgemad vanemad. Aga eks 30-aastat tagasi olime me kõik julgemad.

Päev läheb lennates. Ühe päevaga kõik lennu-, paadi- ja muud sõidud ära teha on paras tegemine, aga jõuab. Võib siiski võtta rahulikumalt ja pargis ka kaks päeva võtta, kui ei oleks…

Lalandia

Billundi suuruselt teine elamuskeskus on Lalandia – poed, restoranid, mänguväljakud, bowling, uisuväljak, suusatamine, jõusaal ja 7400 ruutmeetril asuv Aquadome veepark. Üle kümne erineva toru, lainte- ja väikelaste basseinide, liikuva jõe ja mänguplatsi, kus iga kolme minuti tagant suur ämber vett alla kukub, on selle keskuse peamine aktraktsioon. Kui saunade arv välja arvata, siis Eestis sellist vastu panna ei ole.

Külastuse hind täiskasvanutele on 299 DKK ehk ca 40 eurot. Sellest saab vabastuse, kui võtta kohalik majutusasutus, milles veepargi pilet on hinna sees. Tasub ära, kuigi majutuse eraldi majakeses saime 200 eurot öö. 1A klass sai teha ööbimise matemaatikat: 200-4×40=…

Lalandia majutus

Legolandist vähem kui kilomeetri kaugusel asuv Lalandia keskuses majutust ei ole. Eraldi majad, mida adminni sõnul on üle 900, asuvad selle kõrval olevatel hektaritel, mida ümbritseb 5km jooksurada.

Esimene pilk majutusele tuletas meelde Malvina Reynoldsi lugu “Little Boxes“, mida on erinevad aritistid ka eesti keeles esitanud. Sellest sai ka videokokkuvõtte taustalugu Lindpriide esituses.

Majutus on omaette ooper – kuna majadel on erinevad omanikud (mõned olid müügis hinnaga alates 240 000 eurot), siis see tähendas, et voodilinad ja rätikud tuli kas endal kaasa võtta või administraatori juurest 99 DKK (ca 13 euri pakk) eest rentida. Lisaks on eraldi tasu (meil kolme päeva kohta 164 DKK ehk ca 20 eur) elektri, vee ja kütte eest. Isegi majutuse üks telekanal kinnitas, et tegemist on eraomandiga ja palub seetõttu elektriautosid majast otse mitte “tankida”. Wifi oli korralik – üle 100MB nii üles kui alla.

Majast tuleb välja tsekata kell 10:00 hommikul. See on täiesti ok, sest Lalandia Aquadome kasutus sisaldub ka viimasel päeval enne väljalendu. Nüüd tagasi basseini, sest lend Tallinna on alles kell 17:50.