AMETLIK! Tartu Maraton 2021 saavutas kõige kõrgema koha korvpall. Kõrgeima koha (237 meetrit merepinnast) sai korvpall 2 tundi ja 15 minutit pärast starti, raja 17 kilomeetril Harimäe torni otsas. Korraldajad hetkel uurivad, kas tegemist on läbi aegade kõige kõrgema kohaga Tartu Maratonil.
Päev pärast maratoni on aeg teha pikem kokkuvõte Kimmeli 12. täispikast maratonist 2001-2015 (+ üks poolmaraton 2019), et täiendada eelmisel aastal juubeliks välja antud raamatu lehekülgi 62-75.
Esmalt lisandunud õppetunnid:
- Poroloonist pallikostüüm võib paljudele küll tunduda mõnusalt pehme ja sooja suusavormina, kuid ilmelikul kombel on poroloonil omadus salvestada higistamise tõttu kehast väljuvaid aure ja samuti koguda sellele sadavaid vihmapiisku, mille tõttu on tõenäoline, et kostüümi alg- ja lõppkaalul võib pea 9-tunnise sõidu järel olla mõningane erinevus.
- Kui maratoni viimastel kilomeetritel peaks juhuslikult minema pimedaks ja ca 20-km tunnikiirusega mäest alla sõidad, siis väga palju ei ole abi kaasavõetud pealambist, mis jäi finišis ootavasse autosse.
Teine tipptulemus
Lisaks kõige kõrgemale saavutusele, sai korvpall esikümne tulemuse ka maratoniraja kõige soodsama minutihinna arvestuses. Selle aluseks on valem osalustasu maksumus / osaletud minutit = keskmine minutihind, selle valemi alusel tuli 47. Tartu Maratoni minutihinnaks vaid 75 eurot / 537 minutit = 14 senti.
Minutihind oleks võinud olla kõrgem (ca 23 senti), kui oleks maratoni ettevalmistusega alustanud traditsioonilisest hiljem. Traditsiooniliselt algab maratoni ettevalmistus maratoni registreerimisaja teise perioodi lõpus, mis sel aastal oli 8. veebruar, kui viimast päeva oli osalustasu 75 eurot. Siis oli õnneks selge, et maraton peaks iga ilmaga toimuma, sest 120 eurot maratoni läbimise eest maksta on mõeldud vaid erilistele hulludele.
Kostüümi valik
Esmalt oli kostüümi menüüs Joe Biden (sarnaselt 2009. “Obama maratoniga”). Paraku selgus, et Biden või tema kummimask ei pruugi sel hetkel enam Eestisse jõuda. Teiseks valikuks oli härg (sarnaselt varasemate kuke, koera ja sea-aastate maratonidega), sest maraton ei ole mingi pullitegemine. Samas ei olnud valget metallpühvlit parasjagu käepärast, kuid stiiliks sai siiski Chicago Bullist inspireeritud “Pull ja Pall”.
Korvpallikostüüm sai tehtud 2011. aastal, kui veel toimus üle-eestiline Sprite 3×3 tänavakorvpallisari, kus ka mängupallid olid rohelised. Sellest ka palli värv, mis meenutab kaugelt rohkem tennispalli, isegi kui korvpallikoondise särk sellele peale tõmmata ja korvpall selle sees kaasa võtta. Kostüüm läbis 2011. aastal oma esimese täismaratoni, 2019. aastal poolmaratoni ning 2021. aastal tõenäoliselt oma viimase täismaratoni, sest järgmine aasta oleks viisakas uus kostüüm valida.
Korvpallile tasus aga maratonil tähelepanu pöörata, sest samal ajal käib sel alal Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsioon, kus Eestil täna kell 16:00 on otsustav mäng Põhja-Makedoonia vastu.
Maratoni raskusaste
Maratoni raskusastmeid määratakse individuaalselt ja iga maratoni puhul erinevalt. See sõltub nii maratoonari ettevalmistusest kui ka ilmast ja muudest asjaoludest. Selle aasta maratoni võib hinnata kergeks, sest kui pidamine välja arvata, siis kõik muu oli suhteliselt lihtne. Kindlasti kergem kui Eesti koondisel hetkel Venemaal.
Aga maratone saab hinnata vaid maratonide arvestuses, sest maraton on alati maraton, mitte mingi 10km jooks. Võib öelda, et mõni 42km jooksumaraton on kergem/raskem kui 63km suusamaraton või 100km Võhandu kanuumaraton on nendest alati vaimselt veelgi raskem, aga mõnikord ka lihtsam.
Järgmine kord veereb pall 17. aprillil 2021 Võhandu maratonil.