Hakanud kord vanad eestlased maailma vallutama. Hommikul võtsid Läti, lõunaks Leedu õhtul jõid poolakad puruks. Järgmine päev jõudsid välja jõeni. Vaatasid, et nii ilus jõgi. Pannudki siis jõe nimeks “Nii-Ilus”.

Hurghadas pakutakse erinevaid aktiivpuhkuse võimalusi. Otsustasime linnatuuri ja Niiluse kallastel asuva Luxori reisi kasuks. Viimane viis meid kokku 18-tunnise reisi jooksul Luxori linna, mis üks peamisi Egiptimaa kultuurihälle. Reisikorraldaja Veiko andis meile ettevõtmise jooksul palju huvitavat infot taustast ja ajaloost, kuid Luxoris pealetulnud Tez Touri kohalik peaboss Ali tegi ettevõtmise kogu seltskonnale veelgi aktiivsemaks.

Egiptuses, kus koolikohustus ei ole kohustus, on võimul sõjavägi, sest nüridaid pliiatseid ei ole võimalik demokraatiaga vaos hoida. Sõjavägi on seadnud uuesti sisse check-pointid kõikidel peamistel magistaalidel, millest turistibussid sõidavad suurema vaevata läbi.

Kõrgharitutele on sõjaväekohustus 1-aasta, kesk- ja põhiharidusega seltsimeestele 2-aastat ning neile, kes pliiatsit ei tunne, 3-aastat. Viimased saavad kirjaoskuse tõenäoliselt alles sõjaväes, kui sedagi. Sõjavägi on otsistanud ka järgmise Egiptuse presidendi “General Sisi”.

Hiljuti avastati, et muinasegipti vaaraode DNA-s on rohkem eurooplast kui araablast ehk enamus tänapäeva elanikke on pigem sisserändajad. Kuna võitjad kirjutavad ajalugu, siis seda fakti kohapeal väga ei levitata.

Baariteenindaja amet, mis Euroopas on suht ok, on kohapeal allpool koristajat, sest Muhhamed ei soovi alkoholi isegi kätte võtta. Seetõttu võib baarist võetud rum-koola segus olla vähem koolat kui … No mis teha, hetkel käib selle “analüüsi” kirjutamine kuskil basseini ääres ja nüüd saab üks “üllatus” kohe võetud.

Kunagi rääkis Alar Sikk, et käib mägedes ronimas vaid seetõttu, et saab midagi mälestusväärset ja hea on koju tagasi tulla. Ka Luxori reis on seetõttu huvitavalt vajalik, sest kui küsida, mis Egiptimaast meelde jäi, siis Luxori linn ja muu elu lõuna-egiptimaal on suhteliselt must ja harjumatu, mistõttu võib isegi Hurghada pärast pikka reisi olla oluliselt meeldivam ning esialgu mitte nii 5* hotell võib tunduda päris heana.

Loomulikult on kultuurihäll oma kiviste elamusega omaette kogemus, seega kõik, kes siiakanti plaanivad veel tulla – soovitame korra ka kaugemal ära käia.