Lõuna-Aafrika suurim ja maailma üks ilusaimaid rahvusparke asub Johannesburgi lennujamast umbes 5 tunnise autosõidu kaugusel. Tee sinna on kordades parem ja turvalisem kui Tallinn-Tartu maantee, olgugi, et autosse sisseistudes on rool valel pool ning sama käib ka liikluse kohta. Autorentijatele teadmiseks, et Mosambiiki sellega ei pääse, kuid Svaasimaad saab vajadusel külastada. Tasub vaid jälgida, et viisa oleks multiple entrance ja arvestada +500R paberimajandusele.

Kirjud hobused ja Kimmel

Parki võid minna nii oma auto või karavaniga, sest karavaniga saab ööseks jääda ka pargi puhkepaikadesse, kui võtta ka giididega tuure avatud autodes. Igal reisimisviisil on omad eelised.

Oma autoga minnes on soodsam (pilet neljale 1260 kohalikku, muidu tuur 1020 nägu) ning vähemalt marsruudi valiku osas põnevam. Näiteks pead päevakruisi puhul kindlalt arvestama sellega, et kella 18:00ks oled pargist väljas. Sedasi on üllatus suurem kui lõunapaiku avastad roadblocki ning GPSi andmetel on lähimasse väravasse on vähemalt paar kuni rohkem tundi sõitu.

Majutada saab nii pargis asuvatel kinnistel territooriumitel (NB: eelnev bronn), kus kell 18:00 tõmmatakse elektriaed ette, kui ka pargis väljaspool, kus majutuse tase on sama raha eest veidi parem ning lisaks basseinid ja muud jutud. Samas tuleb väljaspool parki arvestada, et iga kord tuleb ca 25 euri sissepääsuks maksta.

Sõitu planeerides tasub jälgida, et max kiiruseks on 50km/h ehk 350km on suhteliselt päevane lagi, sest arvestama peaks ka peatustega. Õnneks on peatuspunktides olemas tanklad, sest ilmselt muidu oleks lõvidel öiset sööki palju rohkem.

Pargi külastuse peamine eesmärk on näga võimalikult palju erinevaid loomi, kes kvalifitseeruvad Big 5, Big 7, Big 12 või mõne muu erineva numbri alla. Kui esimest elevanti auto kõrval nähes on üllatus suur, siis mitu tundi hiljem kui iga võsavant ei tundugi enam nii huvitav ning läheb kiireks pargist lahkumisega, tekib terve karja teeületus mõtte, et vandid – teeme nüüd kiiremini. Täpselt sama ütles ka viimane isane vant eelviimasele väiksemale, kellel oli teeületusest erinev arusaam. Distantsi hoidmiseks tuli meil sel korral isegi autoga tagurdada.

Vantide teeületus, võttis aega...

Kindlasti peaks pargiga tutvumiseks olema kaasas täpne kaart ning hea ülevaade, mis teedel on suurem tõenäosus keda kohata. Lisaks tasub arvestada, et this is Africa ehk mõni oluline tee võib olla suurema vihmaga ära pühitud, kuid samas on selle kohta sildid väljas. Kruusateede puhul on aga nii vihmaga kui suurema kuivaga teeületused, kus madalama sõiduautoga läbi ei pääse. Veidi kõrgem rendiauto aitas meid seekord veest läbi, meie järel sõitnud väiksem masin võis küll läbi pääseda esimesest kahest, kuid kolmanda veeületuse korral… loodetavasti ei olnud lõvid näljased.

Lõvi nähtud

Talvisel ajal (ehk Eesti suvel), kui rohelist on vähem, on mõnevõrra lihtsam puu taga ilvest näha, sest floora kõrgajal näeb rohus toimetavat lõvilist vaid siis kui mõni pikkade subjektiividega ekskursiooniauto on tee ääres mängu jälgima jäänud. Meil siiski õnnestus tagasiteel, lisaks igapäevavantidele, kirjakutele, sebradele, kitsedele ja teistele näha ka lõvisid ja ninasarvikuid. Big Faivist jäi nägemata vaid puu-taga leopard ning peale 9 tundi päikest ja autosõitu kaugelt kohatud tiiger osutus lähemal vaatlusel siiski pesemata sebraks. Oli aeg pargist lahkuda.

Sel hetkel kui tee peal uitavad elevandid, kaelkirjakud ja sebrad said sama tavaliseks, kui keskturu juures uitavad mutid, otsustasime järgmise päeva kasutada basseinipuhkuseks. Mõni tahab basseini ja päikest, teine õlut ja internetti.

Kui pargis, kus autost väljumise kohad on piiratud, kohtad värava poes teist eestlast või kui ööbimiskoha külalisteraamatus on EST märge või kohtad tuttavat keelt lennujaamas, näitab, et KLM-AirFrance Tallinn-Johannesburg soodsat pakkumist on ka teised ära kasutanud.

Juunior sviit

Pargi majutuskohtadeks valisime:

Krugeri Big 5 kõrval on meie LAV Big 5:

  1. Table Mountain vaated Cape Townis.
  2. Söögid, millest ainult kiirtee burks oli maitsetu elamus. LAV köök on mix Euroopa, Aafrika, India ja muu Aasia kogemustest. Selline multi-kulti mix on oma maitseelamustelt võrreldav vaid lobsteritega Dubais ja Goa 5* kanaga. Isegi õhtusöögina võetud meat-ragu pasta oli parem kui Itaalias.
  3. Kontrastid, seda nii Johannesburgi linna siseselt getost ja kesklinnast põhjaosa rikaste ja rohelise piirkonnani, kuni Joburgi, Kaplinna ja Krugeri loomadeni. Viimases olid loomad kõige ilusamad.
  4. Kliima, mis on vähemalt märtsi alguses Eesti mõistes ideaalne suvi 20-30 kraadi ehk mitte liiga palav ega külm. Tõenäoliselt on sedasi suurem osa aastast. Suuremad vihmahood võivad siiski ajutist uputust tekitada.
  5. Teravad elamused nii peri-peri kastmest, kui ka Joburgi kohaliku tegelase järgmise päeva infost, et kesklinnas ikka ei tasu õhtul välja minna (olime sellele suht lähedal) ning sellest, et päev enne meie siselendu toimus lennujaamas relvastatud rööv.

Kokkuvõttes on LAV külastamist vääriv riik, millest piisavat eeltööd tehes ja elementaarseid turvalisuse reegleid jälgides, saab kindlasti parema elamuse kui Türgi või Kanaaride turistikast.