Järgnev kirjutis on Eesti meditsiini ajaloos asetleidnud kurva sündmuse tõetruu kroonika. Nimelt viis 2015. aasta augustikuus keegi Dr. Kimmel, gruppi unetustõve all kannatajaid tõelise sanatooriumi asemel üksikule asutamata saarele, lapselikult uskudes, et kerge füüsiline töö värskes õhus võiks olla tervisele kasulik.

Põgenemine, igatahes, kuid mitte paaniline

Gigantsete ettevõtete juhid olid kõik töötamas, kõik katsetamas, igatahes, sest inimese tervis, ma olen seda juba varem öelnud… Noormees, reipamalt.

Kapten Jüri sai reipalt rooli. Peale mõne salmi kuulmist jõuti üksiku saare lähistele, mille kõrval arenes allolev vestlus:

Kurat, kas see sara peab olema kogu sanatoorium!

ERIK
Vaata kui kena, ajahamba poolt puretud talu.

HENN-MARTEN
Saaks kas või ühegi suve elada just niisuguses, igatahes, romantilises paigas!

REIGO
Mul on hea meel, et Teile siin meeldib. Just siin me hakkamegi elama.

ALBERT
Kurat, kas see sara peab olema kogu sanatoorium!

ERIK
Ma küsin Teil kus siin on sanatoorium?

HENN-MARTEN
Post!

ALBERT
Kabinetid!

MARTIN
Telefon!

LIINA
Apteek!

ALBERT
Ja Metroo!

HENN-MARTEN
Meie küsime Teilt, kus on sanatoorium?

REIGO
Näete, siin ta on!

HENN-MARTEN
Ma sooviksin näha selle käskkirja koopiat, mille alusel meid siia toodi!

LOLA
Igatahes minule lubati tuba vanniga, kus see on küsin ma Teilt!

TEGEVUSED

Saarel, selle sama sara kõrval, tekkis palju eesrindlikke mõtteid, mille seas lubadus, et ei magata silmatäitki Teie poolt pakutavat und ja igatahes, ööbime väljas! Ettepanek äratas kollektiivis ühist heakskiitu.

Vahepeal, kodanluse korra ajal, oldi sunnitud ajutiselt töötama karjapoistena. Hiljem mindi botaniseerima, mille tulemuseks oli: “Seltsimehed naised. Väike, igatahes tagasihoidlik, aaskäoking.” Saarel on väidetavalt 9 eirnevat paigase (maastiku) tüüpi.

Kokkuvõttes prooviti bronhiaalse nostalgia puhul trikarbinooletelksülfatiini või siis meskaliinpenteelhüdroksiidi, aga lõpuks aitas täiesti tavaline eksakloortribroomkloraat. Nakkusliku kiilaspäisuse vastu.

Põgenemine, igatahes, kuid mitte paaniline vaid organiseeritud, algas kella 18:30st, mis tähendas, et kella õhuks oldi tagasi Orissaaremandril ja ainsaks küsimuseks jäi – kuidas on võimalik siit ujuda Pärnu randa. Ilmselt filmitrikk.

SEE RÄNK EKSIMUS ARSTIEETIKA VASTU LÕPPES, TÄNU PATSIENTIDE MEHISUSELE JA MEELEKINDLUSELE, SIISKI ÕNNELIKULT. KÕIK OHTUSATTUNUD ON PRAEGUSEL HETKEL TERVED JA JÄTKAVAD REIPALT TÖÖD ARMASTATUD KUTSEALAL.

Nüridamatele pliiatsitele sisu kokkuvõte: 

Kõinastu laiul on filmitud suur osa “Mehed ei nuta” mängufilmist. Kuivemal ajal poolsaare moodi saar on maismaad pidi ühenduses Muhuga, kuid haldusüksusena kuulub juba keskajast Saaremaa, täpsemalt Orissaaremaa, koosseisu.

Saar on väga mitmekülgse loodusega, kuid viimane saarevaht lahkus lauilt mõni aasta tagasi. Loomad ei pea elektrikarjust kartma, sest saarel ei ole ei karjust ega elektrit.

Mõned majad ja suvine asustus siiski on, kuid õnneks puudub suurema osa aastast maismaaühendus saarega. Sel nädalal võib öelda, et Saaremaa ja Muhumaa vahel on ajutiselt 2 maismaapiiri ning tehniliselt on võimalik ka liikuriga. Igatahes, kui juhtub mingi situatsioon, siis igatahes, noorus on meie tulevik!