Island on SPA, kus ravi võimalik saada kõigil neil, kes on raha peale väga vihased.

Riik on turismist lausa sõltuvuses, seda külastab aastas 4-5 korda rohkem inimesi kui kohapeal elanikke ja hobuseid kokku ehk aasta peale ca 2 miljonit. Nende seas ka mitmeid eestlasi, sest esimesena Eesti taasiseseisvumist tunnustanud riiki tuleb korra kohapeal ka ise tunnustamas käia. Eestlased üldjuhul ei saa raha peale väga vihased olla, sest seda meil niipalju ei ole. Aga 169 eurot Air-Balticu lennu peale ehk leiab.

Leiab ka AirBnB kaudu Reykjaviki vanalinnas kahe magamistoaga korteri, mille hind neljale on 100 eurot/öö ning suure 4×4 auto, mis koos superkaskoga on 4 päevaks umbes ühe lennupileti hind. Auto tasub kindlasti võtta, sest soodsaim bussisõit lennujaamast pealinna ja tagasi on 58 eurot ehk nelja peale rohkem kui auto rent.

Kogu selle raha eest on Islandil palju näha. Ilmselt on suvel rohkem näha, sest kui talvel ütleb päikese graafik, et suurem osa päevast on öö, siis suvisel ajal ütleb sama graafik öö kohta, et „Not for this day“. 

Alustame videokokkuvõttest, mis on inspireeritud kümne aasta vanusest “Inspired by Iceland” turismivideost, milles Eesti tantsupedagoogid ja koreograafid näitavad liigutused ette.  

Keskmine turist külastab talvisel ajal Islandit neli päeva, suvel poole pikemalt. Meie külastus jäi aega, kus Hiinas oli uus aasta ehk 50 miljonit aasia turisti on end üle maailma erinevatesse riikidesse sebinud, sealhulgas paarsada iga viimase kose ja geisri juurde. Suvisel ajal näeb ilmselt USA, UK ja Saksamaa turiste rohkem. 

Saime nende päevade jooksul ülevaate järgmistest kohtadest ja tegevustest.

Blue Lagoon

Islandi kõige külastatum turistiatraktsioon, mis asub vaid 15-minutilse teekonna kaugusel lennujaamast. See tähendab, et mõni transiitlendaja, kellel mõned tunnid vaba aega, külastabki vaid seda. 

Tegemist on inimtekkelise laguuniga, kus 1976. aastal ehitatud Svartsengi elektrijaama ülejäägiga polnud muud teha kui seda laavaväljadele maha valada. Õige pea avastati, et soe vesi on ujutav ning sellel on isegi raviomadused. Nüüd toob see päris palju turismiraha sisse, sest pileti hind inimese kohta on 87 eurot, mis sisaldab ühte jooki ja mudamaski, mida saab basseinivette maha pesta. 

Kosed

Vee kõrgelt alla voolamist saab Islandil näha palju. Kui teha üks tripp lõunasse ja teine Golden Circlel, siis näeb kahe päevaga TOP10 kosest TOP3 ära. Meie TOP3 oli vastupidine, sest talvisel ajal ei saa kõige ilusama kose taha minna. Kui aega rohkem pole, siis veel ühe kose külastus rohkem juurde ei anna. 

Suurima emotsiooni pakub talvisel ajal suurima külastusega ja tuntuim Gullfoss, mis on Geysri kõrval “kuldse ringi” põhiatraktsioon. 

Musta liiva rand

Islandi lõunatipus Viki nimelise linnakese juures asub musta liiva rand. Rannas peale musta liiva ning sadade turistide midagi muud erilist pole. Peale salakavalate lainete, mille tõttu on üleval sildid, et ära keera lainetele selga. Mitu asiaati on seda varem teinud ja need on jäänud ka viimaseks selfideks, mida nad on teinud. 

Lennukivrakk

Lõunarannas asub ka 1973. aastal USA lennuväe poolt maha jäetud lennukivrakk. Selle külastuseks tuleb aega võtta, sest auto saab parkida ca tunnise jalutuskäigu kaugusele vrakist. Siin tuleb eriti arvestada Islandi muutlike ilmastikuoludega, mida selle aasta alguses kaks aasia turisti jälle teha ei suutnud ning isegi Eesti uudistesse jõudis selle aasta alguses uudis, et selle lähedalt leiti kahe hiina turisti surnukehad. Kuna vihma sadas, siis mehe kehad jäid autosse ehk jalutuskäiku ette võtma ei hakanud.  

Geysr

Kunagi purskas Islandil Geysr, mis andis nime purskavatele kuuma vee ja auru allikatele üle maailma. Islandi Geysr peale viimast maavärinat enam ei purska, kuid samas kõrval käitub veidi väiksema purskevõimalusega Stokkuri nimeline geiser, mis iga 6-10 minuti jooksul pritsib ca 15 meetrise joa üles. Põhiboss virutas kunagi isegi 70 meetrit. 

Secret Lagoon

Islandi turismitegelased nimetavad “Kuldse Ringile” jäävat looduslikumat sooja vee basseini “Secret Lagooniks“. Ei saa olla väga secret, kui tegemist on Islandi esimese välibasseiniga. Selle külastushind on oluliselt odavam kui Blue Lagoonis, mis kajastub ka selle olemuses. Samas näeb basseini kõrval väiksed 90-100 kraadiseid allikaid, millest vesi laguuni voolab. See on iseenesest vaatamist väärt. 

Kokkuvõte

Island sõltub turismist rohkem kui kalandusest või alumiinimumi tootmisest. Liiga palju turiste on saarele toonud tavalised “liiga-palju-turiste” probleemid alates prügimajandusest ja muust looduse lõhkumisest kuni hindade tõusuni, sest rumal ei ole see, kes kalli raha eest oma tooteid müüb, vaid see, kes ostab. 

Sadade inimestega koos ümber geisri purset oodata või koske vaadata ei pruugi pakkuda sama emotsiooni kui Instagrami pilt stiilis “mina üksi siin kose juures”. See aga ei vähenda kose ega geisri ilu. 

Saarele tiiru tegemiseks peaks sellel viibima vähemalt nädala, lühema perioodi puhul piisab lõunarannikust ja “kuldsest tiirust”. Island on turistidele turvaline riik, kus peamiseks ohuks on liiklusolud, mis eriti talvel võivad olla keerulised ja muutlikud. Meie esimene sõit viis läbi lumetormi üle mägede, kus 10-minuti jooksul nägime pea iga minut lumevallis mõnda väiksemat autot. Teel seisev politseiauto suunas kõik liiklejad kõrvalteele. Samas on ilmastikuolud muutlikud ehk sama päeva jooksul nägime loetud tundide jooksul lisaks lumetormile ka ilusat talvepäikest ja korraliku paduvihma. 

Teeolude tutvustamiseks on loodud veebileht Safetravel.is, millel olev interaktiivne kaart annab teada, millised teed on parasjagu kinni ning kuidas on seis teistel teedel. 

Punasega on märgitud impassable teed, millest näeb, et talvel saab peamiselt sõita vaid saare ringteed ning ka seal on kohti, mis iga päev ei ole lihtsalt läbitavad. Kohalikel on selleks aga väga erilised masinad, kohtasime isegi rekka peale ehitatud turismibussi. 

Sellegipoolest jäävad Liinale ja Jannele sünnipäevaks tehtud reisi mälestused ilmselt kauemaks meelde kui mõnest soojamaa basseinipuhkusest. Naised ei hakanud siiski pikalt keerutama – järgmine kord soovivad lume asemel päikest näha!