Portugaalia 2021

Portugal on riik, kus “oma peaga mõtlevaid inimesi” on oluliselt vähem kui Eestis. 30.10.2021 seisuga on täielikult vaktsineeritud inimesi 86,2% (Eestis 57,2%) ning maskide kandmine on loomulik veelgi suuremale osale elanikkonnast. Isegi kohalikus Covid-19 Drive Through järjekorras kedagi seismas ei kohanud.

Covid 19 Drive Through 2021

See tähendab, et Portugali parlament saab tegeleda tõsisemate teemadega, näiteks minna eelarve pärast sedasi tülli, et lähiajal tuleb korraldada erakorralised valimised

Samal ajal on oktoobri lõpu Portugal keskmisele eestlasele suvi. Ilm on ilus, vesi on soe. Mõnikord leiab sinna ja tagasi ka häid lennupileteid. Panen kokku väikese reisikirja, mis on nii asjaosalistele meenutuseks, kuid millest võib ehk kasu olla tulevastel reisijatel. 

Nelja pere grupireis 2021

Suvel leidsin mõnusa lennugraafikuga Swissair/Lufthansa piletid Lissaboni. 4-liikmeline pere kokku alla 500 euro. Kui septembris saatsin Eesti 3×3 koondise Lissaboni, siis kindla kuupäevasooviga lennud ühele inimesele olid üle 750 euro.

Koheselt sai tehtud plaan, et kui juba niikaugele minna, siis sealt saab ainult edasi minna ehk programmi lisandus veel üks lend Assooridele, kuhu Ryanairi lennupileti leiab odavamalt (30+ eurot) kui kaasavõetava pagasi saatmine (40+ eurot) ehk perele kokku ca 270 eurot. 

Mida odavam on lendamine, seda rohkem saab kulutada majutusele, eriti kui perega minek. Kogu Lõuna-Portugalist ehk Algarvest osutus kõige sobilimumaks valikuks Portimao linn, kus kõikidest valikutest jäi lõpuks peale Algarve Casino hotell, mis on otse rannas ning kus ka kaks päikeselist basseini. Valik õigustas, kuigi kasiino külastus jäi ära, sest see sobib vaid neile, kellele meeldib automaatidesse raha toppida. Meile ei meeldi.

Portimao ehk Praia da Rocha rand on piisavalt suur ja piisavalt väike, väga suure liivaosa ning kõrge pankrannikuga. 

Portimao rand

Kuna oli suur oht, et sel reisil me nälga ei jää ja janusse ei sure, siis juba esimest hommikut alustasime tervisejooksuga, et vähegi hilisemaid miinuseid vähendada. 

Puhkusereisi esimene ülessanne oli puhkus, teine pool oli reis. Puhkus tähendas eelkõige basseini, randa ja päikest. Seda kõike saadi. Lisaks tegime ühe sõidu maailma lõppu ehk Sagrese linna, mis asub seal kohas, kus kunagi arvati, et on maailma lõpp. 

Maailma lõpp

Lootsime, et maailma lõpus on kohvik, kus kunagi kohtume kõik, kuid kohviku leidsime lõpuks mõne kilomeetri kauguselt, kus oli korralik surfi-hipirand. 

Chiringuito Last Chance baarist avanes tõesti väga viis vaade. 

Maailma lõpu kohvik

Kokkuvõttes siiski Sagrese külastus selle reisi TOP5 ei pääsenud, kuid selleks, et aru saada, et kuskil on hea, tuleb käia ka kohtades, kus ei ole nii hea. Teepeale jäänud Lagose linn ei pakkunud ka samat tunnet kui Portimao.

Enne Assooridele minekut tegime Portimaost paadireisi Benagili. Perega minnes tasub võtta suurem paat/laev, kus on tualett ja baar ning kus saab rahulikult liikuda. Väiksemate paatidega saab küll rohkematesse koobastesse, kuid suurem on mõnusam. Koopaid saab külastada ka väiksemate ja aerujõul liikuvate sõidukitega, mis antud olukorras jäi meil tegemata. 

Lõunaranniku koobaste külastus on kohustuslik nr.1 osa kogu Lõuna-Portugali programmist. Seda saab teha vaid merelt.  

Benagili koopad

Ei uskunud, et Lõuna-Portugali paadireisist võiks midagi paremat edaspidi tulla, sest järgmine osa reisist oli planeeritud Muhumaast vaid veidi suuremale Terceira saarele Assooridel ja lõpuosa Lissabonis. 

Assoride menüü sai kokku pandud eelkõige lennuaegades ja selles, et Terceiral saime broneeritud sellise villa. Tõenäoliselt on grupireiside puhul tegemist kogu Assooride ühe parima AirBnB kohaga. 

Esimese asjana võtsime ette tiiru kohalikku Angla do Heroismo pealinna, mis asus lennujaamast ja villast ca poole tunni kaugusel. Väga mõnus asula, millest on parem ehk vaid mõni küla kuskil Algarve kaljuste rannikute vahel. 

Angla do Heroismo

Tagasitee villasse viis läbi ka ühest kõrgemast kohast, kus sai ilusa vaate Terceia saare kiviaedadele, mis on kümnetes kordades pikemad kui kunagi Muhumaale ehitatud kiviaiad. Kui keegi suudab interneediumist leida Terceira kiviaedade kogupikkuse, siis olen tänulik.  

Terceira

“Ok, käime seal koobastes ka ära, äkki on midagi huvitavat”-mõttega algas viimane päev Assooridel. Ei pidanud pettuma. Kogu reisi TOP1 elamus kõigi jaoks. Ronid Algar do Carvão vulkaaniauku ja vaatad üles. Juba sellise vaate pärast tasub sinna sõita. Isegi villa jäi sellele vaatele alla.

Lapsed arvasid, et teine koobas, mis on tegelikult laavatunnel, oli parem, sest seal oli oluliselt vähem ruumi ning kus anti ka kiivrid kaasa, mida kõik üle 1,5m pikkused inimesed vähemalt korra kuni kolm tänasid, et pähe panid. 

Vulkaanikoobas Carvao
Vulkaanikoobas

Tegime kohaliku eluga tutvumiseks (peamiselt siiski selleks, et söökide-jookide miinuseid vähendada) ühe jooksu ümber mäe ja teise kohalike korvpalliväljakute ülevaatuseks. Võibolla see midagi päästis, kuigi koju jõudes kaal sedasi paraku ei arvanud. 

Reisi viimane osa jäi Lissaboni. Kohta, kus kuu aega tagasi sai Eesti U17 3×3 koondis Euroopa 8. koha. Loomaaed, okeanaarium ja rannas olev köisraudtee. Suures plaanis sai loetud päevaga palju tehtud.

Kohutavalt head söögid, mille tõttu olime sunnitud veel ühe jooksu tegema, mis jällegi midagi ei päästnud, kuid mille ühe kuju juures ütles Magnus, et siin on küll enamus metallist perse läinud. Sain naerda ja fakti kinnitada.  

Perse läinud metall

Lissaboni #1 vaatamisväärsuseks arvavad nii Tripadvisor kui kohalikud Okeanaariumit. Kohalik loomaaed on kuskil kaugemal. Samas asub kohalikus loomaaias köisraudtee, millega sõit üle magavate lõvide, ninasarvikute ja teiste loomade annab kokkuvõttes meeldejäävama elamuse kui okeanaarium ja rannas olev köisraudtee. Loomaaia külastus maksab ilmselt seetõttu rohkem, 22 eurot inimese kohta.     

Lissaboni loomaaed

Reisi TOP5

Kokku 11-päevase puhkusereisi TOP5 võib panna kokku umbes sedasi. 

  1. Algar do Carvão koobas Terceira saarel.
  2. Lõuna-Portugali paadireis Benagili koobastesse.
  3. Gruta do Natal laavatunnel Terceiral.
  4. Lissaboni loomaaia köisraudtee. 
  5. Martin Quest House Terceiral või Praia da Rocha rand või … 

Mõned tähelepanekud

Suures plaanis läks reis nagu planeeritud. Samas tuleb arvestada, et ükski reis ei lähe täpselt nii nagu planeeritud.

  1. Autorendi puhul tasub arvestada, et rendifirma hakkab koheselt küsima lisakindlustuse kohta. Kui sa seda maksta ei soovi, siis rendifirma soovib broneerida küllaltki suure summa. Assooridel oli meil bussirent ca 250 eurot. Selgus, et kui lisakindlustust ei võta, siis tuleb krediitkaardiga broneerida 3900 eurot. Võtsime lisakindlustuse (ca 100 eurot) ja tagatist ei olnud vaja. Sama ka Lissabonis, kus õnneks pakuti lisakindustuse puhul tasuta auto upgrade. 136 eurose kõige odavama Fiati autorendi puhul sain 100 euroga upgrade ja kindlustuse MB A-klassile. Tasus ära, sest tagastades hakkavad kohalikud iga kriimu jälgima. Ühe meie ees olnud Porchel jälgiti luubiga velgesid. Enne väljalendu (eriti kui kiire) võib see piisavalt traumeeriv olla.   
  2. Mõne Ryanairi lennuga ei ole vahet mis kaaluga on pagas. Samas, tagasilennul võib olla jama, kui pagasi kaal on üle. 
  3. Vahetult enne väljalendu ei tasu avastada, et midagi olulist on kuskile maha jäänud :) 

Viimati käisime Portugali tripil 15-aastat tagasi. Siis ööbisime lennujaamas, majutasime pensaodes ja sõime peamiselt seda mida tanklad pakkusid. Oli veidi teine elamus, kuid siiani meeles.

Kui vähegi võimalik, siis vähemalt korda aastas on mõistlik minna puhkusele. Kui soovid on suuremad, siis lausa puhkusereisile. Aga selleks on ülimalt mõistlik mitte mõelda oma peaga ehk sarnaselt 86% kogu Portugalist teha vajalikud vaktsiinid ära. Kui 2007. aastal käisime 19-pealise seltskonnaga Indias, siis küll kellelgi ei olnud vaktsiinide tegemise osas küsimust.