Üle 6000 inimese septembris alkoholi ei joo

Septembris ei joo“Kümmekond aastat tagasi, täpsemalt teisipäeval, 30. septembril AD 2003 toimunud ühes Tallinna vanalinna renditud peokohas juhtum, kus üks Eesti Üliõpilaskondade Liidu juhatuse liige olla kutsutud teise äsja valitud juhatuse liikme erapeole. Liige jäi hiljaks, eelkõige seetõttu, et ei saanud aru, miks peaks teisipäev olema tähistamist väärt, kui tudengiaastatel algas nädalavahetus alates kolmapäevast. 

Hiljaks jäänud liige Reigo avastas keldrikorrusel asuva peokoha mullivanni ümber seismas kümmekond tuttavat nägu, kes lugesid hetki 10-9-8-jne… ming teise juhatuse liikme Madise mullivannist, kes hoidis pudelit ning täpselt kui lugemine jõudis -3-2-1-0 ning kell 00:00 peale avas ühe karastava joogi. Alles siis jõudis kohale, et Madisel oli mingi legendi tõttu juba mitmes aasta septembrikuus alkoholivaba (väidetavalt kunagise lubaduse ülikooli sissesaamise pärast) ning sel hetkel jõudis kätte oktoober. 

Toonasest kohtumisest ei mäleta mõlemad tegelased muud kui seda, et kokku sai lepitud, et järgmine aasta teeme asja koos läbi. Aasta hiljem, toona Villardi tänaval asunud EÜLi peakontori katusel kahekesi 1. oktoobri puhul õlut avades, sai otsustatud, et uuel aastal kutsume sõbrad ka punti. 2004. aastal osales projektis üle 200 inimese…” 

20o4. aastal lisandus Eesti äriregistrisse mittetulundusühing “Septembris ei joo”, seda peamiselt põhjusel, et toona oli vaja www.septembriseijoo.ee domeeni võtmiseks vaja eraldi ühingut või organisatsiooni. Tehniliselt on 2014. aastal MTÜ SEJ likvideerimisprotsessis majandusaasta mitteesitamise tõttu. Aga majandusaastaid ja arveldusarveid sel ühingul pole olnudki.

Kui ettevõtmise algusaastatel ja tudengielu lõpuaastatel olid algatajatel mingid mõtted grupi organiseerimise osas ehk tehti “Oktoobrirevolutsiooni”-nimelisi väljasõite (a’la kanuumatk), siis õige pea sai selgeks, et üle 300 liikmega  grupis ei ole võimalik midagi ühist korraldada. Peamiselt seetõttu, et seltskonnas ei ole mingit ühist nimetajat peale selle, et kõik lubavad septembri alkoholivabalt mööda saata. Mitmed osalejad olid karsklased, kuid mõned ka sellised, kes lubadust ei suutnudki pidada.

2010. aastal jõudis Eestisse Facebook ning Septembriseijoo liitumislahendus muutus suure liitujate arvu tõttu Facebooki põhiseks. Osalejaid oli 1000 inimese kanti.

Septembris ei joo FB

2014. aastaks on erinevatel andmetel alkoholivaba septembri ettevõtmises osalenud kokku üle 5000 inimese, rekord oli eelmisel ehk 2013. aastal kui osalejaid oli üle 2500. Samas on ettevõtmine jõudnud ka Eestist väljaspoole, mistõttu on selleks loodud ka veebileht: www.AlcoholFreeSeptember.com.

Ürituse ametlik 11-aasta on imelik – kunagised algatajad hoiavad asjal silma peal, kuid ei jõua enam sellega tegeleda. Samal ajal on ürituses juba osalenud inimesed võtnud juhtimise enda kätte ning loonud sellekohase Facebooki evendi, millel on septembri alguseks üle 6000 osaleja. Seda on rohkem kui kõikidel varasematel aastatel kokku.

Kuna 11-aasta jooksul on meediale antud ettevõtmise kohta piisavalt palju kommentaare ja intervjuusi, siis alljärgnevalt kokkuvõte kõigile, kes seda ettevõtmist kommenteerida soovivad:

 • “Septembris ei joo” – lubadus tähendab kõikide alkoholi sisaldavate jookide ja produktide mittetarbimist  1.septembri 00:00:00st kuni 30.septembri 23:59:59ni. Rummikook on ok, liköörikommid mitte. Mõned osalejad teevad 31. augusti õhtul kell 23:59 viimase napsu – no mis teha – pohmakaga ärkamine on “reeglitepärane”;)
 • Kui tööalaste kohustuste täitmiseks pead degusteerimisel tarbima veini, kui selle välja sülitad, siis reeglit ei murra.
 • Kui septembri jooksul mõni ******* sõber su joogi “ära solgib” ja sa sellest aru saad, siis on ka ok, kui sa rohkem peale ei võta. Sõpra on lubatud saata erinevatesse “sihtkohtadesse”. Sama eksimust ei ole lubatud teadlikult korrata.
 • “Septembris ei joo” lubaduse andnud inimeste seas on vähemalt 100 karskalast, võimalik, et ka 1000, kui kokku arvestada need, kes alkoholi üliharva ehk ca kord kvartalis klaasikese joovad. DELFI pel****kommentaatorid arvestage sellega, kui mõtlete, et üritusega liitunud inimesed ülejäänud aasta on ebakaines olekus.
 • Demagoogia-võtteid kasutades võiks öelda, et KUKU raadio “Selge Grupijuhi” kampaanias osalejad ehk need, kes lubavad Jaanipäeval olla oma sõpradele kaineks rooliks, on ülejäänud aasta alati joobes, kui rooli lähevad.
 • Mingil aastal kutsus ühing Alkoholivaba Eesti üles Vabariigi Aastapäeva tähistama alkoholivabalt ehk vaid ühte päeva aastas. Ei õnnestunud. Kui oluliselt suvalisem ettevõtmine suudab ükskõikmispõhjusel haarata üle 6000 inimese asjas osalema, siis mis on selles halba?
 • 5-10% üritusel osalejaid ei suuda lubadust pidada. Enamus “libastujatest” on esmakordsed üritajad. Need, kes ühe aasta on edukalt teinud, jätkavad suure tõenäosusega ka järgmisel aastal. Ei salga – ka ürituse algataja on 11-aasta jooksul ühe korra libastunud, see juhtus ühel 2009. aasta nädalavahetusel, kui septembrikuus toimus Moskvas üks tänavakorvpalli “Moscow Open”, kus Eesti sai II koha. See ei vabanda!
 • 1. oktoobril kell 00:00, mis sel aastal on kolmapäev, on lubatud teha üks tervitusnaps. Selles ei ole midagi halba ja see ei riku reegleid. Seda teevad vähemalt 100 inimest, kes selles grupis. Need inimesed asuvad üle maailma.
 • Vähemalt 100 inimest on 11-aasta jooksul alustanud kampaaniat, et jätkame sama teemat ka oktoobis. Ürituse ideeline autor on teinud alkoholivaba septembri augusti keskpaigast kuni järgmise aasta veebruarini. Mõned ka kauem. Vähemalt 10 inimest on loobunud alkoholi tarvitamisest või teevad seda edaspidi üliharva tänu septembriseijoo.ee-le.
 • Tegelikult ei joo Eestis alkoholi septembris (ega ka ülejäänud aasta), üle 100 000 inimese. Ega kõik ei peagi mingite imelike jää-ämbrite ja muude kampaaniatega selleks liituma.
 • “Septembris ei joo” kampaania ei laiene – a’la septembris ei suitseta, ei tee muid pahesi, aitan vanamuti üle tee jne, sest siis see kaotaks mõtte. Loomulikult on kõik oodatud oma harjumusi muutma, alates sellest, et septembris hakkame trenni tegema, jätame suitsetamise (vähemalt kuuks ajaks) maha jne.

Kogu ettevõtmine ja kampaania ei ole mõeldud alla 18-aastastele. Seda vaid seetõttu, et seadus on selline. Samas – miks mitte, omal ajal sai esimene alkohol proovitud ära 15-aastastelt. Siis sai lubatud, et mitte kunagi enam;)

Kokkuvõte

“Septembris ei joo” algatusgrupp ei ole kunagi öelnud, et alkohol on halb. Tõenäoliselt on alkohol üheks peamiseks põhjuseks, mis sina, kes sa seda postitust loed, selles ilmas üldse olemas oled, sest alkoholi tarvitades “juhtub asju”. Küsi vanemate käest, kui ei usu.

Alkoholi liigtarbimine on halb. Alkoholi pidev tarbimine on halb. Alkoholi regulaarne tarbimine nõuab regulatsiooni, sest tehniliselt läheb ka aastast korra alkoholi tarbimine teatud mõttes regulaarse tarbimise mõiste alla.

Need, kes alkoholi tarbimisele suudavad öelda EI, olgu selleks septembrikuu, Jaanipäev või vanaonu Endeli 50-juubel, ei tohiks olla probleem. September algab täna. Proovi järele!

Täpsustus 02.09.2014: Facebooki evendil on juba üle 8500 osaleja.