Õlu Õiges Klaasis2009. aastal käisin sõber Siimuga Indoneesias, kus suvalises tänavakõrtsust õlut tellides toodi kõigepealt lauda ekslusiivne puidust õlleklaasi hoidja ning seejärel võeti sügavkülmast spetsiaalne klaas.

Reisilt tagasijõudes jagasin elamust toonases Moskva kohvikus (tänane Wabadus), kus samuti õlut tellides toodi see lauda pesusoojas ja standardses pubiklaasis. Küsides, et kas oleks mõni teine klaas pakkuda, sest räägin just õlleklaasi lugu, sain vastuseks, et see oli (toona) ainuke variant. Mõni nädal hiljem oli sarnane juhtum töökaaslastega Radisson24 lounges.

Sellest sai alguse kampaania “Õlu Õiges Klaasis“, mille käigus sai Eesti Restoranide TOP 50st läbi käidud ca 40 ning tihti küsitud vaid 1 klaas õlut. Tulemused ja hinnangud said välja selleks loodud (tänaseks suletud) veebilehele www.oluoigesklaasis.eu, kusjuures maksimumhinde said vaid 2 kohta – Beerhouse all olev piraadi stiilis “Korsaar” restoran, milles ka õlleklaas oli piraadi-stiilis ning BabyBack restoran, kus õlle serveeriti jääkülmas klaasis.

Olen vahepealsel ajal viibinud veel mitmes soojamaa riigis, kus peaaegu alati olen õlut tellides saanud selle sügavkülmast võetud klaasis. Viimasel Hawaii reisil oli see 100% kohtadest! On aeg ka Eestis selline muutus õllekultuuris teha – Eesti restoranid ja kõrtsud peavad pakkuma õlut sügavkülmast võetud klaasis.

Õlu Külmas Klaasis

beerstar_logoNii A.Le Coq kui Saku kirjutavad oma veebilehtedel õllekultuurist ja selle serveerimise kunstist. Detailide seas märgitakse ära isegi see, et klaasi kliendi ette asetades peab klaasil olev logo olema kliendi poole. Ühtegi vihjet selle kohta, et klaas võiks olla samuti külm, ei leia. A.Le Coqil on loonud lausa oma BeerStar sertifikaadid pubidele, kus õlut serveeritakse korrektselt. Mõndades neist õlut tellides on olnud ainsaks erinevuseks see, et õlleklaasile lisatakse alus.

Õlle joomine on kultuurne tegevus. Minnes naisega restorani õhtustama võiks elamuse saada mitte ainult toidust, vaid ka söögi kõrvale tellitud õllest. Eriti kui arve on mitukümend eurot.

Kui soovid mõttele, et Eesti pubid ja restoranid peaksid pakkuma lager-tüüpi õlut sügavkülmast võetud klaasis, siis saad sellele kaasa aidata järgnevaid soovitusi järgides:

  1. Järgmine kord õlut tellides küsi teenindajalt, kas saaks seda sügavkülmast võetud klaasist. Tõenäoliselt jääb teenindaja juhmi näoga otsa vaatama ja vastab eitavalt. Sügavkülmik on neil mõeldud pelmeenideks, külmutatud puuviljadeks ja jumal teab milleks ning õlleklaasidele selleks üldjuhul ruumi ei ole. Samas, mida rohkem inimesi soovi avaldab, seda suurem on tõenäosus, et ühel päeval, mingis kohas juba saab. 
  2. Kui plaanid õhtu jooksul tellida vähemalt 2 õlut, siis palu esimest õlut tellides, et järgmise klaas pandaks sulle sügavkülma valmis.
  3. Tõenäoliselt ei telli sa pubis üksi õlut – näita ja räägi ka sõpradele, et sinu klaas on härmas.
  4. Pane oma kodus üks või mitu õlleklaasi sügavkülma. Vajadusel viska pelmeenid minema. Testi järgmist jalgpallimängu vaadates, kas tunned vahet.
  5. Kui mõnes kohas oled sügavkülmast võetud klaasis pakutud õlut saanud, siis lisa siia kommentaaridesse koht. Ka teised teavad siis kohta külastada. Mitteametlikel andmetel saab sügavkülmast võetud klaasi Eestis vaid BabyBacki restoranidest.
  6. Viska sellele postitusele meeldib/like.

Tähenärijatele:

  • jah, tumedat õlut tuleb serveerida toatemperatuuril,
  • kampaania eesmärk ei ole, et kõik kõrtsud paneksid kõik oma õlleklaasid sügavkülmikusse, vaid juhul kui mees küsib kõrtsus sügavkülmast võetud klaasi, siis igas viisakas kohas on selline võimalus olemas.