Malta. Kolmest asustatud saarest koosnev Euroopa Liidu väiksem riik (316km2), kus kõik Tallinna elanikud (400 000+) on asustatud Muhu, Vormsi ja Kihnu saarele.

Aastas külastab seda kolm korda rohkem turiste, kui saarel elanikke, mis teeb turismist riigi peamise majandusharu. Teiseks tähtsaks sissetulekuks on maksusüsteem, mida eelistavad ka hasartmänguettevõtted. Pakkuge 3 korda, kuhu Triobet on sisse kirjutatud.

Eesti Filmi Instituudi hiljutine plaan maksta kinni kolmandik filmikuludest, et tekitada ettevõtes huvi Hollivuudi miljonilised produktsioonid enda kätte saada, on Maltal juba ammu rakendatud, mistõttu Troojad, Gladiaatorid jt on siinkandis filmitud. See on toonud “Muhumaale” rohkem kinomehi kui Eestisse.

Ilm soosib tegevust, sest Malta on ka kõige päikselisem EU riik. “Jaga lörtsimuljeid ja saada tormipilte”-stiilis DELFI uudised tekitavad ka novembris basseini ääres päikest võttes küsimuse, et miks meie esivanemad eelistasid põhja kolida.

Nädalaga saab riigist suhteliselt hea üldpildi, kui külastada 2018. aasta Euroopa kultuuripealinna Vallettat ja Vormsit ehk Gozo saart. Viimasele saab 20-minutilise sõidu ja Harilaiuga ehk kohalik praamiühendus on küll toimiv, kuid Leedo võiks tunda uhkust. Samas, sõit on odavam – ühe otsa reisijapilet maksab 1.20.- Ka viimast ei küsitud kui kell oli siesta ehk kell 14 praamile minnes oli piletimüüja puhkusel ehk mõnisada inimest ei maksnud ka seda.

Malta looduslikult kõige huvitavam koht on Azure Window ehk vee kohal kõrguv kivikaar, mis lähima 10-aasta jooksul peaks kokku kukkuma. Tõenäoliselt siis, kui seal samal ajal mõni turist ronimas on. Window asub Gozo saarel, millega tutvumiseks on kõige parem viis kasutada lahtise katusega kahekordset bussi, sest siis saab kõrgelt näha ka sentimeetreid, mis bussil linnaliikluses rõdudest puudu jääb. Lisaks on omaette elamus vaadata teiselt korruselt kitsal teel mäest allasõitu lootes, et see ei jää viimaseks.

Buss on samas ökonoomne liiklusviis riigis, kus meie mõistes sõidetakse valel pool teel ehk autorent ei tundu kõige parema mõttena. 1.50 piletiga saab 2h sõita kuhu soovid.

Hotellivalikutest sattus meile AI paketiga db Seaport + SPA hotell, sest mitmetes kohtades küsiti a’20.- euri ainuüksi hommikusöögi eest. Lisaks on hotell ranna lähedal ning ühe pudeliviske ehk 15- minutilise jalutuskäigu kaugusel olevast endisest filmi võttepaigast Popeye Villagest ning mõne viske kaugusel Gozo saarele viivast praamist (9 min bussiga).

Kuna saare reljeef on mõnevõrra keerulisem kui Haanja kuppelmaastikul, siis sõitmiseks peab aega arvestama. Bussiga pealinna ja lennujaama ca tund. Muhus teeks selle ajaga 2 tiiru saarele peale.

Seltskonna (6 täiskasvanut 3 last) õhtuste baarivestluste kokkuvõttest võib välja tuua tehisintelligendi, mis ühe lähenemise korral on juba loodud. Ja, et ka see postitus lõpetada Mnemoturniiriga, siis anname õiged küsimused ja vastused.

Tehisintellektil võib öelda on 3 taset:

Esimene tase on tehniline intelligents, mis on juba loodud. Näiteks Google otsingud ja Facebooki leht juba teavad, mida just sulle pakkuda. Maltal Guuglisse sisse logides tuli teade, et äkki soovid lugeda tähtsat uudist, kus Itaalia lennujaamas püüti kinni kaks süürlast, kes soovisid mõni päev tagasi Maltale lennata, endal ISISe pildid telefonis.

Teine tase on külaloll ehk inimmõistuses kuskil 4-aastase lapse mõitlemisvõime tase. Arvestuslikult läheb selle loomiseni umbes 15-20 aastat veel aega. See tähendab seda, et arvuti jõuab tasemele, kus ta suudab mõelda nagu 4-aastane laps, teha järeldusi ning sellest ka ise õppida.

Mnemoturniiri küsimus on aga see, kui kaua läheb aega, et külaloll jõuaks kolmandale tasemele ehk superintelligendiks, mida inimmõistus ei suuda kirjeldada. Lihtsam inimene mõtleb, et see on superrobot, kuid see võib olla ka mingis muus vormis a’la energia. Hinnanguliselt on superAI inimesest samapalju targem kui inimene on sipelgast.

Õige vastus on: 1,5 tundi! Tõepoolest, poolteist tundi peale seda kui oleme loonud külalolli tasemel intelligendi, on maailmas kedagi või midagi, kelle jaoks inimesed on mõistuselt sipelga tasemel. Võibolla see on põhjus, miks Stephen Hawkings ja teised teadlased arvavad, et võibolla ei peaks tehisintelligendi arendamisega tegelema.

PS: baaris jõudsime arendusega juba külalolli tasemele, kuid superintelligendi loomisest jäi pool tundi puudu (baar pandi kinni).