Riigi- ja rahvamehed said nädalavahetuse A-klassi reisil Kiievis külma ilmaga sooja vastuvõtu. Inimesed tänaval ja barrikaadide taga olid palju viisakamad ja sõbralikumad kui öises Tallinna vanalinnas.

Põhitänavale ja -väljakule (Maidan) käib vaba liiklus barrikaadides olevast august. Elu käib suhteliselt organiseeritult ahjudega köetavates telkides, mõnes hoones kus süüa-juua jagatakse ning peaväljakul, kus kõned pole tänaseni lõppenud. Meie visiit jäi -15 kraadi juures suhteliselt lühikeseks, kuid mõni mees oli juba kolm kuud sellistes oludes tänaval elanud. Väideti, et alguses oli jahe, harjumise küsimus…

Pri-Baltika riigimeestest koosneva välispoliitika ekspertgrupi hetkeolukorra analüüs ütles, et kuigi suurem osa Kiievist ja Ukrainast soovib (mitmel juhul väga õigustatult) olukorra muutust, siis ühtset lahendust ka kindlat vastasliidrit vähemalt täna veel pakkuda ei ole. Samas ei peaks see olema olukorra muutmise eeltingimus.

Üritus-turundus-korralduseksperdi hinnangul on barrikaadide tagune elu siiski väga hästi organiseeritud ja kui see peaks saama tänaste langenute juures rahumeelse lõpu, siis ehk on revolutsioon seda hinda väärt.

Bariikaadidest Molotovi pudeliviske kaugusel ei ole aga revolutsiooni tunda ega näha – käib täiesti tavaline elu, olu, ilu ja õlu. Ööklubides on viimased neli kõik ka menüüs.

A-klassi reis sisaldab alati korralikku hetkehuumorikava, mis tähendab näiteks telefoni kaotanud rahvameeste toetamist: “kuule, kas sul laadijat on?”, “helista mulle enne kui lennujaama läheme”, “mingi piiks käis, kas sulle tuli SMS?” jne. Pangakaardi kaotanud riigimehelt võib alati paluda, et ta veidi sulli välja võtaks ning mõnele kuumaverelisemale näidata, et siin müüakse ilusaid mütse. Muu huumori mõistmiseks tuleb kojujäänud meestel planeerida järgmistele üritusele kaasatulek.

Kõik head mõtted saavad alati peoks ja tihti lahenevad olukorrad ka iseenesest, kuigi esmapilgul võib olla suhteliselt keeruline välja tulla olukorrast, kus tead maja numbrit, aga ei mäleta tänavat. Vestlus taksojuhiga: “Paidjom, 12”. “Kakoi uulitsa?” … “Vsjoo Uulitsa”.