Olen 1999. aastast kandideerinud kõikidel KOV valimistel ning 2005-2009 olnud ka Harku valla volikogu liige. 2013. aastal olen otsustanud mitte kandideerida, sest muude tegemistega on õnneks või kahjuks liiga palju tegemisi. Kuna 2004. lõpetasin TTÜ haldusjuhtimise eriala, mille mitmed kursakaaslased on jõudnud ka Riigikokku, siis teadmiseid ja kogemusi ning sotsiaalset närvi olukordade muutuseks on samuti.

2013. aasta KOV valimisi Hawailt jälgides on mõnda asja kaugelt vaadates natuke naljakas kuid samas halenaljakas vaadata, sest raha kulutamine oma ideede levitamiseks on õigustatud, kuid summad ja viisid tekitavad küsimusi isegi Vabariigi presidendil.

Keda valida, kui kedagi valida ei ole?

Minu soovitused: 

1) Vali oma sõber? Kui sinu valimisringkonnas kandideerib mõni sõber või tuttav, siis vali tema. Ära unusta talle seda valimiste ajal teada anda – ehk tuleb tulevikus kasuks. Näiteks küsi sõbralt enne kas ta on PART? (juhul, kui kahtlus, et ta ei kavatse valituks saades volikokku minna) – uuri sellisel juhul, kellele konkreetselt tema soovitab oma nimekirjas hääle anda.

2) Kui sõpra valida ei ole, siis on kaks varianti:

 1. oled linna või vallavalitsemisega rahul – vali keegi, kes juba on juhtival positsioonil.
 2. ei ole rahul või arvad, et midagi võiks paremini olla – vali keegi teine. Ükskõik kes!

Kolmandat varianti ei ole – valimised toimuvad igal juhul ning valitsejad saavad valitud. Olukorras, kus tasuta raadio saanud surmale veidi võlgu olev pensionär, kes ei tea, mis tema protestiplakatile kirjutatud on, annab igal juhul oma hääle, on tema otsus tehtud ja seis 1:0. Kui sina annad oma hääle, siis on seis 1:1 (või ka 2:0).

Seda analüüsi võiks jätkata pikemalt, aga mitmed selle blogi lugejad küsivad minult konkreetselt, kellele oma hääl anda, kui ühtegi sõpra või tuttavad ei kandideeri ja tahaks anda hääle mõnele mõistlikule tegelasele. Seetõttu olen teinud oma soovitusliku valiku võttes aluseks:

 • üks sõber per piirkond (mittemainitud kohtades luban panna oma sõprade soovitused üles vastavalt saadetud teadetele. NB: lisan esimese!).
 • sõber ei tohi olla PART ehk peab lubama valituks saades volikokku minna.

NB: mul ei ole erakondlikku eelistust, sest isegi kunagine kursaõde Olga Sõtnik on Keskerakonna tegevuste kohta oma hinnangu andnud, samas on allolevas valikus peamiselt Sotsiaaldemokraadid – lihtsalt tuttavaid nendes kõige rohkem:

TALLINN:

 1. NõmmeAnto Liivat (1522), Sotsiaaldemokraadid
 2. Kesklinn – Lauri Läänemets (1413), Sotsiaaldemokraadid
 3. Kristiine Ott Heidmets (1455), Sotsiaaldemokraadid
 4. Haabersti – Hardo Aasmäe (806) VL Vaba Tallinna Kodanik
 5. Mustamäe – Ants Liivat (1507), Sotsiaaldemokraadid

OTEPÄÄ

 1. Siim Kalda (195), VL Meie Kodu

HARKU VALD

 1. Meelis Rajapuu (186), IRL

SAKU VALD

 1. Tõnis Milling (149), Saku Vallarahva Valimisliit

TARTU LINN

 1. Sheila Kodanik (179), IRL 

PAIDE

 1. Janno Viilup (150), Sotsiaaldemokraadid

Jätan siit Hawailt selle soovitusliku nimekirja meelega poolikuks, et sõbrad, kes seda loevad ja kuskil piirkonnas kandideerivad, viitsiks ühendust võtta ja oma nime ka siia kirja saada…