Marko AlbertNeli eestlast (28-33a) viibisid 2013. oktoobris 17 päeva Hawail. Külastasime 8st põhisaarest kokku kolme – Oahu, Kauai ja Big Island, millest viimasel toimus samal ajal Triatloni MM ehk Hawai Ironman.

Järgnevalt meie elamuste põhjal kokkupandud soovituslik reisikiri kõgile, kes USA 50. osariiki planeerivad külastada.

Erinevalt ameeriklastest ei ole eestlastele Hawai just charterreisi sihtkoht, mistõttu täisteenusega pakettreise tõenäoliselt palju ei ole ning erilist mõtet ei ole neid ka tellida. Mida pikem kodutöö, seda eriti lennupiletite ja majutusasutuste osas, seda odavamalt annab paljude jaoks unelmate sihtkohta külastada.

Meil said Tallinn-Honolulu a’ 660.- EUR KLMi lennud planeeritud 6 kuud varem ning majutused ja siselennud broneeritud ca 2 kuud varem. Tõenäoliselt on parimad majutused condod ehk rendikorterid, kus lisaks magamisvõimalustele ka elutuba-köök, kus vajadusel saab ise süüa teha. Viimane, vähemalt meie kogemuse puhul, on mõistlik (soodsam-mugavam) vaid hommikusöögi tegemise puhul, sest väga suurt hinnavahet väljas söömise ja oma köögis söögitegemise puhul, ei täheldanud.

Unetus Seattles13-tunnine ajavahe Eestiga, mis sinnalennul võib tähendada Eestist hommikul startimist ja samal õhtul kohalejõudmist, kuid tagasiteel tehniliselt 2-päevast lendamist.

Kohaloleku aega peaks kindlasti planeerima pikemat kui nädal, soovitavalt vähemalt 10-14 päeva, võimaluse korral rohkem.

Erinevate elamuste saamiseks tasub 10-päevasel reisil külastada vähemalt 2 saart, millest pealinna (Honolulu) põhisaar peaks kindlasti olema üks, sest selles lisaks linnaelamustele (Waikiki) võimalik ka saare muus osas loodusega tutvuda. Viimane ongi peamine põhjus, miks üldse Hawaid külastada.

Walpaper. For real.Looduselamused olid meie kogemuse põhjal kõige kaunimad Garden Islandiks nimetatud Kaua’i saarel, mille Kalalau valley vaatekoht oli kogu seltskonnale selle reisi kõige eredamaks elamuseks.

TOP10 elamuse sekka jõudis ka Kauai saare põhjaosas oleva matkaraja külastus.

Hawai Big Island kannab õigustatult nime Suur Saar, sest sellele tiiru tegemine on päevane autotripp. Ja vähema kui tiiru tegemine on suhteliselt mõtetu, sest poole tiiru pealt sama rada tagasi sõita, ei ole väga huvitav. Samal ajal on saarel tegevust rohkem kui üheks tripiks, mistõttu tasub pikema saarel viibimise korral mõelda erinevate majutuskohtade peale.

Majutus on reisi põhiküsimus, meil oli tingimuseks basseini ja WiFi olemasolu, mis õnneks on paljudes condodes olemas. Samas nõuavad mitmed omanikult otse renditavad korterid vähemalt 3-päevast või nädalast viibimist, milles eraldi koristusraha (100.- USD) küsimise tõttu on ka mõistlik võtta pikem periood.

GrupikasRendiauto on saartel kõige mõistlikumaks liikumisviisiks, välja arvatud juhul kui kogu puhkus Honolulus/Waikikis ei plaanita olla. Seal saab ka jalaga hakkama.

Autot tasub neti teel ette broneerida, sest meie näite puhul saime Kauai saarel 4 päevaks auto 140.- USDga, samas Suurel Saarel jäi bronn tegemata ning ainus õhtune lahendus Ironmani-nädalal oli cabrio Camarro, mis läks nädalaks 1000.- USD.

Hawia kliima on maailmas üks ideaalsemaid. Aastaringselt 20-30 kraadi ja kui sajab, siis suhteliselt kiirelt (NB: saare eri osades erinevalt). 30 faktoriga päikesekreem on ok, kuigi poodides müügil ka kuni 110 faktoriga spray lahendusi.

TOP 10

Tegime oma elamuste (looduskaunid kohad, sündmused jm tegevused) kohta kokku TripAdvisori soovitustele mittekandideeriv reisielamuste TOP:

  1. Kalalau valley, Kauai – kõige võimsam loodusvaade
  2. Hüpe USA kõige lõunapoolsemast kohast – Ka Lae kaljult, Big Island
  3. Poipu Beach Condo, Kauai – 2 magamistoa, köögi ja elutoaga majutus ookeaniserval
  4. Kalalau matkarada, Kauai
  5. Ironman, Big Island
  6. Waikiki city & beach, Oahu
  7. Waimea kanjoni matk, Kauai
  8. Musta liiva rand, Big Island
  9. Kilpkonnad (kõik saared)
  10. Lained, eriti Sandy beach, Oahu

Top 10 ütleb kokkuvõtte kokkuvõtteks, et Hawaist arusaamiseks tuleb rohkem kui ühte saart külastada!