Burj KalifaMaailma kõrgeim ehitis – tehtud.
Palmikujuline tehissaar – tehtud.
7-tärni hotell – tehtud.
Maailma suurim ostukeskus – tehtud.

Sellise sissejuhatusega alustab Lonley Planet Dubai kirjeldamist. 10-päevase visiidi ajal sai lisaks väljatoodule tehtud veel mõned, milles allpool pikemalt.

Taust

Turkish Airlines hakkas juunist Tallinnast pakkuma otselendu Istanbuli, mis tõe huvides teeb sinnalennul siiski tehnilise peatuse Leedu pealinnas Viljandis. Istanbulist järgnevate sihtkohtade seas on ka Dubai @ Araabia Ühendemiraadid (UAE), kuhu soodsaima edasi-tagasi lennuhinna Tallinnast sai 330 rahaga. Sellest ka otsus maakaardil käimata piirkond kirja saada.

Tallinnast kell 15:20 startiv lend jõuab Dubaisse kell 5:45 hommikul, mis tähendab, et reisi esimene päev võib olla suhteliselt unine. Hotellides tasub seetõttu varajast check-inni küsida.

Hotellid

Riiki pääsemise esimene kriteerium on viisa. Selle saamiseks on vajalik organiseerida vähemalt 2-päevaks endale majutus. Peale väikest uuringut sai selgeks, et erinevalt paljudest teistest riikidest, ei paku booking.com ega mitmed teised portaalid soodsamat hinda kui reisibürood, kellelt võib saada häid promopakkumisi.

Rotana PoolUpTraveli Raineri käest sai valitud suhteliselt äss diil (75.- EURi öö, viisad samuti a’75.- EURi) Dubai Malli lähedal 4* Towers Rotana hotellis, mille interjor on Eesti mõistes igati 5*. Samas tegemist kesklinna hotelliga, millel puudub rand, kuid siiski olemas basseini ala. Ässa diili tulemusena otsustasime viibida öö ka siinses top-luxury Atlantis The Palm hotellis, mille 280.- EURise hinna sees olid ka veepark ja õhtusöögid.

Erinevus rikastab – kui 5* luksust pole eelarvelistel kaalutlustel nädalaks või kauemaks võtta (2 päeva tasu eest võib osta läpaka või sõrmuse), siis Atlantis The Palm üheks päevaks ca 300. – eest on kindlasti mõistlik, sest hinnas on 2 päeva veeparki (a’65 EURi), a’la carte õhtusöök (a’ 60.- EUR) ja Lost Chambersi külatustus (a’  22.- EURi) ehk lisateenused on kokku juba ca 400.-

Kui hotelli broneerite, siis arvestage, et booking.com kaudu pole sees makse (+20%) ja hommikusööki. Viimase hind näiteks Towers Rotanas on a’25, mis matemaatiliselt tähendab, et meie majutus on lausa 25.- EURiga… Ülejäänud hinnad (peale alkoholi) on viie rikkama (või kallimate hindade sekka jõudnud) riigi maksujõulistele puhkajatele ja töötutele taskukohased ja isegi odavad. Hommikusöök on kindlasti vajalik, kuna lõunat pole sellises kliimas tihti mõtet võtta.

Aquaventure veepark

35+ kraadises kliimas tundub veepargi külastus suhteliselt loogiline. Kuna hinnad on suhteliselt krõbedad, siis tasub uurida, kas see on mõne hotelli hinnas või saab online teel soodsamaid diile. Dubais on kaks veeparki: Aquaventure, mis asub Atlantis the Palmi hotelli kõrval ja Wild WadI Waterpark. Oma veepark on ka Abu Dhabis.

Aquaventures on üks kõrge laskumine, ports laskumisi tuubiga ning langusterohke veetiir.

Alkohol Dubaisse?

Paljudes reisiraamatutes on Dubai ja UAE esimeseks küsimuseks – kui palju alkoholi tohib Dubaisse kaasa võtta? Google annab küll mitmeid vastuseid, kuid lennukis peale peatüki lugemist, kus kirjeldati, et üks Briti turist, kellelt piiril avastati riidelt silmale nähtamatu, väiksem kui suhkrukristalli suurune kanepitükike, sai mitu aastat vanglat, tekkis kahtlus, kas kaasavõetud paar pudelit Sakut on parem ära visata, ära juua või üle piiri viia.

Siit vastus kõigile tulevastele tulijatele ja minijatele – üle 21-aastastel mittemoslemitel on lubatud üle piiri viia 4 ühikut alkoholi. Üks ühik võrdub ühe pudeliga (ei ole vahet kas pudel veini või liiter viina) või kuni kasti (12 pudelit / 0,33l) õllega. Dubais on alkohol kättesaadav vaid hotellides ning suhteliselt krõbeda hinnaga – õlu ca 8-10 EURi, kallim viskinaps Atlantises on 7500.- USD.

Alcohol LicenceSamas on huvlistel mõistlik alkoholi mitte kodust kaasa tassida, vaid osta see passikontrolli järgses tax-free poest, kus liitrine Bacardi maksab 16.- EURi või 12*0,33l Fostersi kast maksab ca 10 EURi.

Kraami leiab ka mõnest Dubai MMI spetspoest, kuid ostu sooritamiseks on vaja alkoholiostu litsentsi.

Burj Kalifa

828 meetriga maailma kõrgeim ehitis igas kategoorias – põrandapinnast tipuni, tehnilise osani ja korruseni. Tegemist maailma kõrgeima avalikult külastatava vaateplatvormiga, mis asub 124 korrusel ehk 452 meetri kõrgusel (Tallinna teletorni kohvik on 170m kõrgusel).

Pilet eelmüügist kohapeal ja onlines maksab 125.- kohalikku ehk ca 27.- EUR inimese kohta. Kui soov kohe üles minna, siis hinnaks 85.- EURi (400.- UAD). Popim külastusaeg on alates 17:30st, sest siis saab jälgida päikeseloojangut ehk Dubai linna näha nii päevavalges kui pimedas. Lisaks näeb kuidas päike loojub horisondi lähedale udupilve.

Sissepääs Burj Kalifasse asub Dubai mallis, jälgi silte – AT THE TOP. Samas lähedal ka vaatemänguline purskkaevu-show, mis pärast päikeseloojangut on väga efektne… ja tasuta.

Dubai mall

Dubai Mall on üle 1200 kauplusega kõikide mallide ema. Shoplemine võib seal võtta päevi, allolevalt 3 tundi 24 sekundiga:

Tänavakoss

Suhteliselt loogiline, et suvel isegi 40 kraadises linnas saab siseruumides harrastada jäähokit (nagu meie tuttav Sheraton Jumeirah Beach hotelli Bliss cafe omanik lätlane Janis) või lumelauda, kuid teisel külastuspäeval avastada, et siseruumides mängitakse ka tänavakorvpalli, oli suhteliselt uudne nähtus. 27. juuni oli Dubai Malli jäähokiväljak suletud, sest seal toimus Red Bull King of Rock UAE lõppvõistlus.

Transport

Peamine liikumisviis Dubais on takso, mis tulenevalt odavast kütusest (mõnikümend senti liiter) on suhteliselt odav – sisseistumine alla euro, kilomeeter 40 senti, minimaalne tasu 10 kohalikku ehk 2,2 eurot. Jalakäijatele siin riigis väga mõeldud ei ole, mistõttu ei ole harv juhus kui üle magistraali minekuks kasutatakse ka taksot. Samas tasub hotellivalikul jälgida, et iga päev ei oleks sõitmist.

Teine liiklemisvõimalus on veidi üle 50km pikkune peamiselt maapealne metroo, mille hind on odavam kui Tallinna ühistransport mittevalijatele. Punane ja roheline metrooliin on konditsioneeri ja lihtsa süsteemiga, aga kui vagunis tundub, et ümber on ainult naised ja lapsed, siis tasub kõrvalvagunusse ümber positsioneerida.

Dinner Cruise

Dubai vanalinnaga (Burj Dubai) ja üle sadama jääva peamiselt India ja Pakistani elanikega (Deira) alaga tutvumiseks on üks võimalus võtta õhtune Dinner Cruise, kus lisaks õhtusöögile näeb elu creeki kallastel ning saab osa mass-turismi entertainment programmist. Viimases esines lisaks mustkunstnikule ka araabia päritolu keerutaja-mees, kes tegi ca 15 minutilise etteaste ees ca paartuhat tiiru.

Normaalsete tasakaaluelundutega inimestel tekiks peale esimest minutit okserefleks ning ka edaspidine kõndimine võrduks poole liitri kange ärajoomisele järgnevale. Samas, alkoholivabas moslemiriigis võib see olla omaette võimalus.

Dinner Cruise näol on tegemist vana hea “konteiner-reisiga”, ehk privaatsust ülemäära palju ei ole, sest samal ajal teevad tiiru ka kümned teised paadid. Hinnaks veidi üle 50.- EURi inimese kohta.

Tagantjärele tarkus: kui võtta kruiis, mida opereerib Radisson hotell, siis on võimalik õhtusöögi kõrvale veini või muud promillidega karastavat saada.

Gold Souq

Maailma suurim sõrmus300 poega keskturul eksponeeritakse üle 25 tonni kuldesemeid alates mõnegrammistest ehetest kuni Guinessi rekordi suuruse 5kg kuldsõrmuseni.

Meestel tasub meelde jätta, et naistele, kellele valge kuld muidu ei meeldi, võivad meelt muuta, kui see briljantidega kaetud on.

Burj al Arab

Burj al Arab2009. aastal moslemiriiki ehitatud maailma suurim rist (merepealt vaadatuna) või rannikult paistev 321-meetri kõrgune purjekujuline hotell on väidetavalt ainus 7-tärni hotell maailmas ning üks mitmetest kohustuslikest vaatamisväärsustest. 

Hotelli on võimalik külastada vaid eelneva reserveeringuga, mida saab teha online või oma majutusasutuse receptionist. Peamised külastuskohad on 27 korrusel asuv Skybar (minimaalne kulutus 50.- EUR inimese kohta) või veealune restoran (minimaalne kulutus 100.- EUR inimese kohta).

Burj al Arab SkybarSkybari kirjelduses on vabandus, et merepoolsetes kohtades pole peale päikeseloojangut suurt midagi näha, mistõttu tasub minna kohe restorani avamisel (19:00), et saada koht risti ühes otsas ning näha päikeseloojangut rannas ja linnas.

Skybaris tuleb 2-peale ära kulutada 100.- eurot, mis läheb kiirelt 11-16 euroste õllede või 15-50 euroste kokteilidega. Mehed lühikestes pükstes ja pläffides sisse ei saa, ka viisakamale sviitrile antakse restoranis must pintsak peale (varrukad ulatuvad euroopa mõõtu meestel küünarnukkideni).

Kohalikud

Vaid 19% emiraatide elanikest on põlisasukad, kellel on teatud mõttes lihtsam ning kes on ka seetõttu laisemad kui teised. Kõige laisemat tööd saab teha avalikus sektoris, kus palgad head, tööaeg lühem, kohustusi vähem ja peamiselt vaja vaid tembeldada.

Rikkaks saadakse siin geneetiliselt (ehk rikaste vanemate abil) või läbi ettevõtete. Ametnikkond on välja mõelnud reegli, et ettevõtete omanikuks peab 51% olema kohalik, mistõttu on terasemad pliiatsid tihti ettevõtetesse istutatud tähtsale positsioonile ja kui mõni allkiri või tempel välja arvata, siis töötavad erilise raskusastmeta. Kallimate autode omanikud on pliiatsid mitmetes ettevõtetes korraga.

Autod

Kui araablasel on kõva auto, siis ühendemiraatlasel peab olema parem. Korralik autonäitus käib pea iga päev. Marinas möödub ühe suitsupausi ajal autode rida, mille väärtus on suurem kui mõnel Ida-Virumaa alevikul.

Hooldus omanikku väga ei huvita ehk kui tehnikal mingi viga, siis ostetakse uus, mitte ei viida teler parandusse või auto õlivahetusse.

Mida väiksem on auto number, seda tähtsam tegelane sellega sõidab. Politseinik, kes peatab auto, millel 1-3 numbrimärki võib karistuse oma nimele kirjutada või arvestada maalt väljasaatmisega.

Kuritegevus

Dubai linn on suhteliselt turvaline, sest kontingent, kes võiks autost läptopi ära varastada, võib arvestada maalt väljasaatmisega, millega ükski filipiino, hindu või pakistaano ei taha kunagi riskida. Väljaspool Dubaid tasub siiski olla ettevaatlikum.

Ramadan

2013. aastal algab kuu aega kestev Ramadan 10. juulil. Araabia maades tasub olla tähelepanelik, sättides puhkust pigem mitte ajale, kui Allahile on päikesetõusust loojanguni kõik näha. Samas ei välista see Mohhamedil 1 minut pärast päikese loojumist 2 Long Islandit sisse keerata.

Eestlased

AUEs on eestlasi mõnekümne ringis, kellest paljud hooajalisel või vähemhooajalisel tööl. Lisaks kümmekond araabidega abiellunud koduperenaist, kes ülemäära palju teistega kokku ei saa.

Kokkuvõte

Araabia Ühendemiraatide turismipealinn Dubai on ulmelised naftarahad investeeriunud ehitistesse ja objektidesse, mis veelgi rohkem turismidollareid, – eurisi või -dirhame neile pikemas perspektiivis tagasi tooks, olgu selleks kõrgeim torn, suurim inimkätega tehtud saar või ostukeskus. Dubai on ka EXPO 2020 üks peamisi kandidaate, mis lisaks muule ulmelisele taristule tooks siia ka maailma suurima lennujaama.

Dubais näeb, milleks  inimene võimeline on, sest vaid kümmekond aastat tagasi oli püsti vaid mõni üksik pilvi lõhkuv ehitis ning pool sajandit tagasi, enne nafta leidmist (1966) oli sisuliselt tegemist kalurikülaga.